Loading

Rynek Kazimierzowski w Radomiu

Radom, 2015

  • Project Name
    wiz. Cyprian Prusakowski
  • Project Name
    wiz. Cyprian Prusakowski

Opis:

Projekt konkursowy zakłada modernizację placu rynku oraz rewitalizację Kamienicy Deskurów – nieruchomości stanowiącej fragment jednej z jego pierzei. Główne założenie projektu to harmonijne wyeksponowanie i połączenie wartości zabytkowej i kulturalnej obiektów objętych konkursem, przy jak najlepszym zaadaptowaniu ich do współczesnej, wymagającej funkcji muzealnej i kulturalnej.

W ramach rewitalizacji płyty rynku zakłada się wymianę nawierzchni z płyt granitowych, wprowadzenie elementów małej architektury oraz wyróżnienie pomnika Czynu Legionów, poprzez symetryczne rozwiązanie przestrzeni zieleni po obu stronach placu. Przewiduje się wyeksponowanie ruin dawnego ratusza oraz studni miejskich w formie przeszkleń w płycie placu. W miejscach studni planowane są fontanny w formie współczesnych rzeźb. W zachodniej części placu proponowana jest lokalizacja punktu informacji turystycznej oraz dodatkowe wejście do podziemnej części muzeum. Pod płytą placu projektowany jest jednopoziomowy parking podziemny na 150 miejsc.

Modernizacja Kamienicy Deskurów zakłada kompleksową renowację obejmującą m.in. osuszenie fundamentów, wzmocnienie ścian, wykonanie nowych tynków wewnętrznych i zewnętrznych, wymianę stropów oraz więźby i pokrycia dachowego. Ponadto projektuje się dach szklany nad dziedzińcem, zbliżony formą do istniejących dachów sąsiednich kamienic. Budynek pomieści funkcje kulturalne, muzealne, wystawiennicze i konferencyjne, uzupełnione o lokale gastronomiczne oraz zaplecze warsztatowe.

Inwestor:

Miasto Radom

Stadium:

II miejsce w konkursie

Zespół projektowy:

Jacek Bułat, Adam Błaszczyk, Michał Bułat, Cyprian Prusakowski, Marta Rajpolt